Janar 2012
e diele hënëe martae mërkurëe enjtee premtjae shtunë
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
293031    


Mars 2012
e diele hënëe martae mërkurëe enjtee premtjae shtunë
    123
45678910
11121314151617
18192021222324
25262728293031


Maj 2012
e diele hënëe martae mërkurëe enjtee premtjae shtunë
  12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
2728293031  


Korrik 2012
e diele hënëe martae mërkurëe enjtee premtjae shtunë
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
293031    


Shtator 2012
e diele hënëe martae mërkurëe enjtee premtjae shtunë
      1
2345678
9101112131415
16171819202122
23242526272829
30      


Nentor 2012
e diele hënëe martae mërkurëe enjtee premtjae shtunë
    123
45678910
11121314151617
18192021222324
252627282930 


Shkurt 2012
e diele hënëe martae mërkurëe enjtee premtjae shtunë
   1234
567891011
12131415161718
19202122232425
26272829   


Prill 2012
e diele hënëe martae mërkurëe enjtee premtjae shtunë
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
2930     


Qershor 2012
e diele hënëe martae mërkurëe enjtee premtjae shtunë
     12
3456789
10111213141516
17181920212223
24252627282930


Gusht 2012
e diele hënëe martae mërkurëe enjtee premtjae shtunë
   1234
567891011
12131415161718
19202122232425
262728293031 


Tetor 2012
e diele hënëe martae mërkurëe enjtee premtjae shtunë
 123456
78910111213
14151617181920
21222324252627
28293031   


Dhjetor 2012
e diele hënëe martae mërkurëe enjtee premtjae shtunë
      1
2345678
9101112131415
16171819202122
23242526272829
3031     


Rreth vitit 2012.

Viti 2012 është viti 12-të të mijëvjeçarit të 3 dhe 3 të dekadës 2010s. Vitit 2012 është një vit i brishtë me 366 ditë, pasi 2012 është shumëfish i 4, duke mos një shumë prej 100. Ajo ka qenë e caktuar Viti Alan Turing, pas matematikan i njohur dhe jam i pari kompjuter Alan Turing.

Kalendari Mayan, i quajtur gjatë kalendarin Mesoamerican Count, përfundon më 21 dhjetor 2012. Kjo ka çuar në shumë spekulime se kjo do të jetë fundi i botës, dhe të dy filma dhe libra të janë bërë në këtë temë.History Channel dhe Discovery Channel ka transmetuar disa seri televizive mbi këtë temë, si edhe, të tilla si "Apokalipsi 2012", "Nostradamus 2012", "2012", "Fundi i Days", "Ditët e fundit në Tokë" dhe "Shtatë Shenjat e Apokalipsit".

Ka disa teori se çfarë do të ndodhë në vitin 2012 çdo gjë, nga vullkanet gjigand, dyndjet huaj dhe gjeomagnetike ndryshim. Ka edhe shumë filma dhe gatuar gënjeshtra të ndryshme regrading 2012 në internet, veçanërisht në YouTube. Shumica e shkencëtarëve por besoj se 2012 do të jetë vetëm një vit normal si çdo tjetër. Doomsday teoritë dhe spekulimet kanë qenë gjithmonë popullor, dhe pasi kalon ne 2012 me siguri do të dëgjojmë e skenarëve fundi i botës e reja të vendosura për datat e tjera.


Festat amerikane 2012.

 • ditën e Presidentit: shkurt 20.
 • Mirë e premtja: prill 6.
 • Pashkëve e diela: 8 Pri.
 • ditën e Nënë: 13 Maj.
 • Memorial ditë: 28 Maj.
 • Atë ditë: qershor 17.
 • ditë Punës: 3 Sht.
 • Kolombi dite: 8 Tet.
 • Falenderimeve: nëntor 22.

  Ngjarje të rëndësishme në vitin 2012.

 • janar 13, Para Olimpike Dimërore Rinisë do të mbahet në Insbruk, Austri.
 • prill 17, kjo është data kur Shtetet e Bashkuara është dashur të heqë dorë nga kontrolli i kohës së luftës ushtarake të Koresë së Jugut, pas 50 vjet dhe shpërbërjen e kombinuar Komanda e Forcave.
 • 12 Maj, Expo 2012 do të mbahet në Korenë e Jugut.
 • 8 qershor, Fillimi i Kampionatit Evropian të Futbollit 2012.
 • 1 korrik, ndeshjen finale të kampionatit evropian të futbollit 2012.
 • korrik 27, Fillimi i Olimpiadës Verore 2012 në Londër, Britani të Madhe.
 • gusht 12, ceremonia e mbylljes së Olimpiadës 2012.
 • nëntor 13, eklips total diellore në Paqësor e Jugut dhe Australi.
 • dhjetor 21, Fundi i botës, apo është?

  Foto kalendar 2012 në PDF.

 • Calendar 2012 with photos from Macau, China.
 • Calendar 2012 with photos from Angkor Wat, Cambodia.
 • Calendar 2012 with photos from Malaysia.
 • Calendar 2012 with photos from Palawan, Philippines.
 • Calendar 2012 with photos from Paris, France.

  Printueshëm bosh 2012 kalendarët muaj në anglisht

 • January 2012
 • February 2012
 • March 2012
 • April 2012
 • May 2012
 • June 2012
 • July 2012
 • August 2012
 • September 2012
 • October 2012
 • November 2012
 • December 2012

  Artikuj dhe lidhje.

 • Privacy Policy and Contact